FSR SYM-PD30AB
Symphony Pedestal Charging Station, Black - Office Solutions
Manufacturer SKU: 18370
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Coupon
Top SYM-PD30AB Specifications
  • Color: Black
  • Designed with 4 AC outlets
  • 4 Keystone Openings (comes with blanks) Snap-Ins sold separately
  • Supplied with a Dual USB charger that supports full 5V
"Quick and easy to find what I was looking for."
-Brandon K.
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
Featuring the FSR SYM-PD30AB - a 30” high, 4 AC, (1)Dual USB Charger, Aluminum Housing with Black Insert Power and USB charging station (Symphony Pedestal). With a height of 24" this unit provides a sleek and refined design gives it a great appeal for any environment. It is both lightweight and easy to relocate where access to power is needed. The Pedestal gives you the freedom to match any interior with a Black or white color option in an attractive aluminum housing.
The Pedestal’s form factor allows for customization options to connect a CAT6, 6a or 7 along with AV cables to bulkhead AV connections. This floor standing unit gives you AC power and USB charging, along with snap-ins and cable passthrough. A 9’ AC cord provides power from a standard 125VAC 15A outlet. This unit is sized to fit under a desk at your home or work office and can give customers peace of mind in waiting areas.
Symphony Pedestal Line Features:
Features:
  • Designed with 4 AC outlets
  • 10W charging capability on each charging port
  • Black or White color options available
  • Available in two heights, 24” and 30”
  • Provides discreet charging and utility outlets
  • 9’ AC Power Cord
  • Custom configurations with keystone connectors, VGA, XLR are available
Specifications
  • 9' AC Power Cord
Write a Review
Related Items
Qty:
Symphony Pedestal Charging Station, White - Office Solutions
Qty:
Customer Reviews
Conference Room AV
1775 W. State St. #189