 Home > Screens -> Fixed Frame Screens -> 16:10 -> Stewart Filmscreen -> 00900-1113D Cima 113" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Stewart Filmscreen
00900-1113D
Cima 113" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Part #: 00900-1113D
Name
Top 00900-1113D Specifications
  • Screen Material: Neve
  • Screen Type: Fixed Frame
  • Displayable Screen Size: 113" display area with an image size of 60 x 96"
  • Aspect Ratio: 16:10 Presentation Format
"Love the products we've ordered- they've been awesome!"
Description
The Stewart Filmscreen 00900-1113D White Cima 113" 16:10 HDTV Format Fixed Frame Projection Screen. This high-quality industry leading projection screen was designed to be compatible with the latest in next-gen 4k capable projectors to display brilliantly sharp and detailed images in Ultra HD resolutions. With a 60 x 96" display area and a VeLux frame, users can enjoy images and videos in 16:10 Presentation format. Made using Stewart Filmscreen's Neve material, this projection screen is ideal for use in environments with adequate to good ambient lighting control. The Neve material also features the ability to minimize the appearance of cross-reflection and other potential artifacts at the outer edges of the viewing cone. Furthermore the screen touts a low gain of 1.1, which ensures even light diffusion for uniform reflection over the entire viewing surface. This works by virtually eliminating the concentration of reflective output towards the center, keeping the displayed images uniformly sharp and detailed even at the edges of the displayable area. Additionally this makes the view equally bright from the corner seats as well, in part due to the screens half gain viewing angle of over 80 degrees.
When needing a high-quality, well made screen for your Pro Audio Visual system, that can handle next-generation 4k capable resolutions projectors, the Cima 113" projection screen from Stewart Filmscreen is an ideal choice. With Neve screen material users will see the perfect balance between the widest possible viewing cone and the best possible viewing conditions. Comes backed by a 1 Year warranty.
Specifications
  • Gain: 1.1
  • Viewing Angle: Half Gain: > 80 degrees
  • Overall Screen Size: 101" x 65"
  • Mounting: Wall Mountable
  • VeLux Frame
  • Frame Thickness: 2.5" on all sides
  • Weight: 35lbs
Related Items
Cima 123" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Cima 130" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Cima 137" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Customer Reviews
Conference Room AV
1775 W. State St. #189