 Home > Screens -> Fixed Frame Screens -> 16:10 -> Stewart Filmscreen -> 00900-1130D Cima 130" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Stewart Filmscreen
00900-1130D
Cima 130" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Part #: 00900-1130D
Name
Top 00900-1130D Specifications
  • Screen Material: Neve
  • Screen Type: Fixed Frame
  • Displayable Screen Size: 130" display area with an image size of 69 x 110"
  • Aspect Ratio: 16:10 Presentation Format
"Very nice folks to work with. Quick and good information"
-Jeff A.
Description
The Stewart Filmscreen 00900-1130D White Cima 130" 16:10 HDTV Format Fixed Frame Projection Screen. This high-quality industry leading projection screen was designed to be compatible with the latest in next-gen 4k capable projectors to display brilliantly sharp and detailed images in Ultra HD resolutions. With a 69 x 110" display area and a VeLux frame, users can enjoy images and videos in 16:10 Presentation format. Made using Stewart Filmscreen's Neve material, this projection screen is ideal for use in environments with adequate to good ambient lighting control. The Neve material also features the ability to minimize the appearance of cross-reflection and other potential artifacts at the outer edges of the viewing cone. Furthermore the screen touts a low gain of 1.1, which ensures even light diffusion for uniform reflection over the entire viewing surface. This works by virtually eliminating the concentration of reflective output towards the center, keeping the displayed images uniformly sharp and detailed even at the edges of the displayable area. Additionally this makes the view equally bright from the corner seats as well, in part due to the screens half gain viewing angle of over 80 degrees.
When needing a high-quality, well made screen for your Pro Audio Visual system, that can handle next-generation 4k capable resolutions projectors, the Cima 130" projection screen from Stewart Filmscreen is an ideal choice. With Neve screen material users will see the perfect balance between the widest possible viewing cone and the best possible viewing conditions. Comes backed by a 1 Year warranty.
Specifications
  • Gain: 1.1
  • Overall Screen Size: 115" x 74"
  • Viewing Angle: Half Gain: More than 80 degrees
  • Mounting: Wall Mountable
  • VeLux Frame
  • Frame Thickness: 2.5" on all sides
  • Warranty: 1 Year
Write a Review
Related Items
Cima 137" Fixed Frame Projection Screen (White) - 16:10 Aspect
Customer Reviews
Conference Room AV
1775 W. State St. #189