Middle Atlantic PD-DC-200-5V
DC PWR DIST200W5V
Part #: PD-DC-200-5V
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Top PD-DC-200-5V Specifications
  • Receptacle Detail: 24
  • Protection Type: Overload Protection
  • Protection Type: Surge Protection
  • Input Voltage: 120 V AC
"Very nice folks to work with. Quick and good information"
-Jeff A.
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
Optimize any installation with the industry-leading power capacity of the fixed voltage, DC Power Distribution line. These solutions not only remove messy, space-consuming, unreliable wall warts and other power clutter from the design, but also provide maximum power to support a multitude of 5V devices. The 200W unit provides high current capacity to an extensive number of 5V outputs, maximizing the same voltage in the single unit. The multi-mount design can be installed in an available 1RU space or at the back or side of the rack for zero-U mounting, providing ultimate installation flexibility. Promoting enhanced design of system power demands, while still providing a seamless install experience, the 200W DC Power Distribution line is innovatively engineered for multiple applications spanning markets from North America to Europe.
Specifications
  • Input Voltage: 230 V AC
  • Input Voltage Range: 120 V AC - 230 V AC
  • Output Voltage: 5 V DC
  • Power Rating (Watt): 200 W
  • Input Current: 40 A
  • Mount Type: Rack-mountable
  • Rack Height: 0U/1U
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Country of Origin: United States
Conference Room AV
1775 W. State St. #189