Liberty AV DL-HD2100
HDMI HDBaseT 18G 4K60 4:4:4 HDR-Capable Extender Set
Part #: DL-HD2100
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Coupon
Top DL-HD2100 Specifications
  • Supported Audio and Video
  • Input / Output Resolution Support: Up to 4096x2160 @24/25/30/60Hz
  • Maximum Pixel Clock: 594MHz
"Excellent experience - thank you for all your help"
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
Summary
Features and Benefits
  • 18G 4K60 4:4:4 HDR capable HDBaseT complete extender set
  • Extend HDMI, IR, RS232, Ethernet, & ARC up to 100m
  • Optical Toslink connection for ARC or Digital audio extension
  • Analog Audio De-embeding
  • Flexible PoE power can be applied at either end
  • Includes Re-Clocking Circuitry for maximum device compatibility
  • Threaded power supply included
Specifications
  • IR Carrier Frequency Range: 33-55kHz at 5 volts
  • RS232 Baud Rate: Up to 115200 baud
  • HDBaseT Signal Characteristics
  • Maximum Distance: 330 feet
  • Cable Requirements: Solid core F/UTP Category 6 cable or greater with TIA/EIA-568B crimp pattern
  • Bandwidth: 18 Gbps
  • Chassis and Environmental
  • Dimensions TX: 7.7 in. x 3.7 in. x 0.8 in.
  • Dimension RX: 7.7 in. x 3.7 in. x 0.8 in.
  • Operating Temperature (Environment): TX/RX +32 to +113 F
  • Operating Temperature (Chassis): TX: 88 F / RX: 100 F
  • Operating Humidity (Environment): 10% to 90%, Non-condensing
  • Product Weight: 2.2 lbs
  • Power
  • Power Supply Input Voltage: 100-240V AC at 50-60 Hz
  • Power Supply Output Voltage: DC 12V 3A
  • ESD Protection: 8kV (air-gap discharge) / 4kV (contact discharge)
  • Surge Protection Voltage: 1 kV
  • Regulatory: CE, FCC
  • Other
  • Standard Warranty: 2 Years
  • Included Items: (1) Transmitter / (1) Receiver / (1) Quick Install Guide / DC 12V Power Supply with US, UK, EU, and AU adapters / (2) IR Transmitters / (2) IR Receivers / (1) IR-AC IR coupler cable / (4) Mounting Brackets and Mounting Screws
Conference Room AV
1775 W. State St. #189