Biamp REVAMP4120T
4 Channel class D amplifier
Manufacturer SKU: 911.0656.900
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Top REVAMP4120T Specifications
  • 4 x 120W (70/100 Volts or RMS @ 4 Ohms)
  • 4 x 120W (70/100 Volts or RMS @ 4 Ohms) in bridge mode
  • Convection and fan cooled
  • 2 U, 19" rackmount
"Customer Service was knowledgeable and answered all questions quickly. Great Service!"
-Gregory W.
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
REVAMP4120T is a professional 4-channel digital power amplifier with 4 x 120 watts output power @ 100 volt (or @ 4 ohms), but the unit is also bridgeable to 2 x 240 watts @ 100 volt (or @ 4 ohms). The unit incorporates a highly efficient SMPS power supply, outputs with efficient Class D output topology and output transformers.
Specifications
  • 5-year warranty
  • "
Conference Room AV
1775 W. State St. #189