 Home > Speakers -> Ceiling Speakers -> Life Safety -> AtlasIED -> UKT25-2C-U161-8 8" Life Safety Dual Coil Ceiling Speaker w/ Xformer,Baffle
AtlasIED UKT25-2C-U161-8
8" Life Safety Dual Coil Ceiling Speaker w/ Xformer,Baffle
Part #: UKT25-2C-U161-8
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Coupon
Top UKT25-2C-U161-8 Specifications
  • Depth 2 7/8"
  • Diameter 8"
  • Frequency Response 60 Hz - 8 kHz
  • Power Taps .5, 1, 2, & 5 Watts
"Great working with my sales rep to figure out what options I had. Thank you again!"
-Timothy J.
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
UKT25-2C-U161-88" Dual Voice Coil Loudspeaker for Fire Protective Signaling with 25V-5W Transformer and U161-8 Baffle by Atlas Sound. This 8" diameter dual voice coil loudspeakers equipped with dual (whizzer) cone and 10 oz. ceramic magnet to deliver extended frequency response with high intelligibility and minimal distortion. Cost-effective units are complete with fire-retardant moisture-proof cones, dual factory-mounted 25V transformer, 6" color-coded leads, DC blocking capacitors and a 161-8 baffle.
To comply with UL requirements, loudspeaker packages must be used with UL-approved enclosures
Specifications
  • Power Rating 10 Watts
  • Sensitivity 94dB Peak, 91dB Avg.
  • UL Listed/Standard 1480
Write a Review
Related Items
8" Life Safety Ceiling Speaker w/ 25V-5W Xformer & Baffle
Qty:
Customer Reviews
Conference Room AV
1775 W. State St. #189