 Home > Speakers -> Ceiling Speakers -> 12" Surface Mount -> AtlasIED -> SM12SUB70-W 12" Surface Mount Subwoofer System - White
AtlasIED SM12SUB70-W
12" Surface Mount Subwoofer System - White
Part #: SM12SUB70-W
Satisfaction Guaranteed!
Free Shipping* | 30 Day Returns* | Authorized Dealer
Coupon
Top SM12SUB70-W Specifications
  • Height 19"
  • Width 14 1/2"
  • Depth 14-1/16"
  • Shipping Weight 26 lbs
"Great support and help from technical support!"
-Patrick S.
Contact a product specialist!
Proudly supporting our customers since 2008
Description
SM12SUB70-WSurface Mount 12" Subwoofer System in White Color made by Atlas Sound is designed for 8 and 70.7V distributed audio applications where low frequency enhancement is desired. This model features a unique compact cabinet design with multiple "-20 inserts to allow easy suspension or wall mounting.
It includes a built in 18dB / octave three-pole passive crossover network coupled to a long-excursion 12" woofer housed in multi-angle wood enclosure system. The passive crossover eliminates the need for a separate crossover or dedicated amplifier to power the speaker.
A premium 70.7V transformer allows the SM12SUB70 to be paralleled with any 70.7V commercial audio system to provide extended low frequency response and more overall audio impact for foreground music systems. (Unit is also 8 compatible).
Specifications
  • ) Frequency Response 45Hz to 125Hz
  • Power Taps 7.5, 15, 30, 60
  • Speaker Type Sub
  • Dispersion Omni
  • Sensitivity 89dB
Conference Room AV
1775 W. State St. #189