 Home > Screens -> Electric Screens -> 16:9 -> Stewart Filmscreen -> 00930-1135H Cima 135" Below Ceiling Electric Projection Screen : 16:9 HDTV
Stewart Filmscreen
00930-1135H
Cima 135" Below Ceiling Electric Projection Screen : 16:9 HDTV
Part #: 00930-1135H
Name
Top 00930-1135H Specifications
  • Screen Material: Neve
  • Display Size: 135"
  • Image Size: 66 x 118"
  • Gain: 1.1
"Custom Equipment w/ quick turnaround. CERTIFIED FRESH!"
Description
The Stewart Filmscreen 00930-1135H White Cima 135" 16:9 HDTV Format Below Ceiling Electric Projection Screen. This high-quality industry leading projection screen was designed to be compatible with the latest in next-gen 4k capable projectors to display brilliantly sharp and detailed images in Ultra HD resolutions. With a 66 x 118" display area users can enjoy images and videos in 16:9 HDTV format. Made using Stewart Filmscreen's Neve material, this projection screen is ideal for use in environments with adequate to good ambient lighting control. The Neve material also features the ability to minimize the appearance of cross-reflection and other potential artifacts at the outer edges of the viewing cone. Furthermore the screen touts a low gain of 1.1, which ensures even light diffusion for uniform reflection over the entire viewing surface. This works by virtually eliminating the concentration of reflective output towards the center, keeping the displayed images uniformly sharp and detailed even at the edges of the displayable area. Additionally this makes the view equally bright from the corner seats as well, in part due to the screens half gain viewing angle of over 80 degrees.
The 00930-1135H Below Ceiling Electric Screen is housed in a aluminum 3.25" Roller Tube with Insulated Drive that uses a 120V Screen Motor. Users can conveniently roll down the screen during presentations and neatly roll it up when they are done with a simple push of a button. The screen case can be wall mounted using the included wall mounting brackets. Furthermore there is a Tab-Guy tensioning system that maintains consistent material uniformity that helps ensure a smooth and completely flat screen surface, every time the screen is used, no more edge curling! With matte black overscan borders which allow for appropriate masking, the projected image appears to bleed-off the screen for a more professional looking presentation. Moreover, to achieve the desired viewing height of the projected image, the screen also comes with a 6" black drop. The electrical screen case housing features a removable panel door at the bottom for service access of screen material, case electrical components, and drive mechanisms. There is also built-in support for Video Projector Interface Control to raise or lower the screen automatically when projector is turned On of Off, otherwise its standard control is via wall-mounted keypad.
When needing a high-quality, well made screen for your Pro Audio Visual system, that can handle next-generation 4k capable resolutions projectors, the Cima 135" projection screen from Stewart Filmscreen is an ideal choice. With Neve screen material users will see the perfect balance between the widest possible viewing cone and the best possible viewing conditions. Comes backed by a 1 Year warranty.
Specifications
  • Aspect Ratio: 16:9 HDTV Format
  • Screen Type: Below Ceiling Electrical Screen
  • 130" black batten
  • Viewing Angle: Half Gain: > 80 degrees
  • Mount: Wall Mountable
  • Drop: 6" matte black overscan border (black drop)
  • Masking: 2" bottom and 5" side masking border
  • Triggers: 120 V, 60 Hz, 2 A, Preset limit switches included
  • Housing: Aluminum White Case, 3.25" Roller Tube, with insulated drive
  • Tab-Guy tensioning system: smooth and completely flat screen surface without edge curl
  • Weight: 60lbs
  • Included Accessories: Wall Bracket, 120V Screen Motor, 3.25" Roller Tube with Insulated Drive
  • Warranty: 1 Year
Conference Room AV
1775 W. State St. #189